Zajímavosti

Vinný hrozen a hroznová bobule

Květenstvím révy vinné je lata (složené květenství). Jedná se o soukvětí složené z jednoduchých hroznovitých květenství.

Lata je připojená k letorostu stopkou, která přechází v rozvětvenou třapinu a na jejích částech sedí na jemných stopečkách jednotlivé kvítky, ze kterých se po opylení vyvinou plody - hroznové bobule.

 

Vinný hrozen: 1-stopka, 2-rozvětvená třapina, 3-stopka hroznové bobule (5) 

Celé plodenství révy vinné se označuje jako vinný hrozen, který je k letorostu připojen delší nebo zcela krátkou stopkou. Stopka přechází na hlavní osu třapiny, která se postupně rozvětvuje a pomocí stopek (stopeček) jsou k ní připojeny jednotlivé hroznové bobule. Délka hlavní stopky a větvení třapiny vinného hroznu patří mezi významné odrůdové charakteristiky.

Hroznová bobule je kulovitého, vejčitého nebo zaobleně válcovitého tvaru o různém průměru a délce. Moštové odrůdy mají menší bobule než stolní odrůdy, přičemž tvar, barva a rozměry bobule jsou významným odrůdovým znakem.

Hroznová bobule se skládá ze stopky (stopečky), slupky, dužniny a peciček (semen). Stopkou je bobule spojena s třapinou. Slupka obsahuje aromatické látky, nebarevné fenoly (třísloviny), minerální látky, barviva aj. Sytě zelená chlorofylová barviva slupky nezralých bobulí jsou v procesu zrání nahrazována fenolickými barvivy – žlutými flavonoidy nebo anthokyaniny. Podle poměru jednotlivých pigmentů jsou barvy zralých bobulí velmi rozmanité, od zelené, zelenožluté, žluté po červenou až tmavofialovou.

 

Řez hroznové bobule (1-stopka, 2-dužnina a cévní svazky, 3-pecička, 4-slupka)

V dužnině bobule převládá voda a v ní rozpuštěné kyseliny (vinná a jablečná), cukry (glukóza a fruktóza), bílkoviny, minerální látky aj. Pecičky obsahují velké množství chuťově velmi hrubých tříslovin a kvalitní olej, jejichž vyloužení do vína je nežádoucí. Některé stolní odrůdy jsou bezsemenné. Odrůdy, které obsahují červená anthokyaninová barviva také v dužnině hroznové bobule se označují jako barvířky (např. odrůda Neronet).

 

BOBULE A JEJICH DALŠÍ  ZPRACOVÁNÍ

Olej z hroznových jader

Extra panenský olej je velmi aromatický. Pro svoji charakteristickou chuť hroznů, výlisků a ořechů s akcentem čerstvého másla a banánů se hodí do salátu, omáček a dipů. Bioaktivní účinné látky zůstávají v oleji z hroznových jader lisovaném za studena zachovány ve velké míře i při velmi vysokých teplotách. Olej z hroznových jader je extrémně vydatný a ve srovnání s jinými oleji se používá pouze malé množství. Z 50kg hroznových jader se získá 1litr nefiltrovaného oleje lisovaného za studena. Díky vysokému bodu zahřátí (až 188´C) je vhodný i k šetrnému smažení.

Moučka z hroznových jader

Jemně mletá moučka je bez lepku a bez laktózy. Obsahuje vysoké procento přírodní vlákniny (až 84%). Dále je bohatá na přírodní antioxidanty, jako jsou katechin a epikatechin a především OPC Procyanidin, což je jeden z nejsilnějších známých antioxidantů. V zahraničí je tato surovina běžně využívaná a dokonce byla vyznamenaná CMA-Spezialitätenpreis 2003.
Moučka z hroznových jader se získává po vylisování oleje pomletím pokrutin. Přidává se jako přísada (5 - 7%) do těst. Nejen chléb, ale i koblihy, pizza, pečivo a koláče mohou být obohaceny pěti až sedmi procenty moučky. Příslušné množství obvyklé mouky se nahradí moučkou z hroznových jader. Moučku jako samotný prášek můžeme použít také jako přídavek do jogurtu nebo müsli. Může být použita k pomoučnění masa nebo ryb před smažením.


Aktivní látky (ve 100 g):

  • Antioxidant Resveratrol 50,25 mg
  • Antioxidant Procyanidin 17,16 mg
  • Katechin 2,97 mg
  • Epikatechin 1,62 mg

Jedním z nejvýznamnějších aktivátorů je látka Resveratrol. Je známo, že tato látka se vyskytuje v červeném víně – přibližně 1 mg tohoto silného antioxidantu resveratrolu je obsaženo ve 2 dcl vína. Do vína se však dostává z hroznové slupky a jádra jen nepatrné množství resveratrolu.

 

Obohaťte svůj jídelníček o produkty s obsahem těchto nutričně zajímavých surovin

krab_vin.png,

Vinné lívance

Bezlepková směs na přípravu lívanců s moučkou z hroznových jader a zemními mandlemi
Pro výrobu směsi na lívance bylo použito až 10% moučky.
Bobule beze zbytku? Co takhle usmažit VINNÉ lívance na VINNÉM oleji, potřít je VINNÝM želé a zapít je….že by VÍNEM..

 

Vinné želé

Vyrábí se stejnými metodami jako ovocné džemy. K výrobě kvalitního vinného želé je však potřeba dovednost odborníka na víno a zkušeného kuchaře zároveň.  Přivést víno do formy želé znamená udržet podstatu vína. Želé se vyrábí z různých odrůd ročníkových červených i bílých vín. Obsah alkoholu je redukován při varu odpařováním
Skvělý doplněk k vinným lívancům !

 

Farní chléb

Pekárna Labužník Celiak, Frýdek-Místek
Od počátku roku 2015 zde pečou výtečný chléb s obsahem mouky z hroznových jader.
Paní majitelka si technologické vlastnosti moučky velmi pochvaluje a oceňuje zejména že:
výborně absorbuje vodu, má vysoký obsah přírodní vlákniny a po přidání již malého množství moučky do těsta získá chléb přirozeně tmavou „kakaovou“ barvu.

Chléb zakoupíte přímo v pekárně nebo u smluvních partnerů této pekárny:
http://www.labuznikceliak.cz/farni-chleb-nove-v-nabidce-d23